+48 730 - 930 - 513
·
kancelaria@kancelaria-krupinski.pl
Poniedziałek - Czwartek 10:00-18:00 / Piątek 10:00 - 16:00
·
Porady
Online
13 Lat
Doswiadczenia
Obsługujemy
na terenie całego Kraju
Zamów Poradę

Zaistniała od kilku miesięcy sytuacja epidemiologiczna i konieczność rezygnacji z pobytu na ogólnie dostępnych terenach zielonych (w pewnym czasie wynikającym z np. zakazu wstępu do lasów) zachęciła wiele osób do zakupu własnej działki. Na popularności zaczęły zyskiwać Rodzinne Ogrody Działkowe. Jest to konsekwencja ich dostępności cenowej a zapewne również tego, iż znajdują się one na terenach miast, co wiąże się z ułatwionym do nich dostępem.

Co trzeba wiedzieć przed „nabyciem”

Decydując się za nabycie prawa do działki należącej do zasobów Rodzinnych Ogrodów Działkowych pamiętać należy, iż pomimo wielu zalet wynikających z możliwości korzystania z takiej działki nie nabywamy nigdy prawa własności takiej działki. Aby w pełni cieszyć się zaletami działki i nie napotkać na pewne rozczarowania związane z określonymi ograniczeniami naszego prawa a w skrajnych przypadkach utraty prawa do działki warto jeszcze przed jej „nabycie” poznać najistotniejsze zasady, którymi rządzą się Rodzinne Ogrody Działkowe.

Zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania się oraz zadania organizacji działkowców uregulowane zostały w Ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych Dz.U. Z 2014 r. poz. 40, tj. Dz.U. Z 2017 r., poz. 2176.

Kto może uzyskać prawo do działki

Prawo do działki może być ustanowione jedynie na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest ustanowienie tego prawa wspólnie na rzecz małżonków. Nie ma zatem możliwości, aby prawa zostało ustanowione na rodzina i dziecko czy też innego członka rodziny.

Umowa

Samo prawo ustanawia się na mocy zawieranej z tą osobą umowy dzierżawy. Tym samym zawierając umowę uzyskujemy jedynie prawo do korzystania z działki i to na dość ograniczonych zasadach wynikających z regulacji wskazanej powyżej ustawy. Umowa zawierana jest na czas nieoznaczony i z jednej strony zobowiązuje stowarzyszenie ogrodowe do oddania działkowcowi działki do używania i pobierania z niej pożytków. Z drugiej zobowiązuje działkowca do używania działki zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegania regulaminu i uiszczania opłat ogrodowych. Umowa musi zostać zawarta w formie pisemnej. Na wniosek działkowca jego prawo (dzierżawa działkowa) jest ujawniane w księdze wieczystej.

Zabudowania i nasadzenia

Zasady zagospodarowania działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych reguluje art. 30 w/w ustawy. Stanowi on w szczególności, iż:

1. Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem.

2. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność.

Kontakt

Jeżeli rozważanie Państwo zawarcie umowy działki lub potrzebujecie pomocy w innej sprawie, której przedmiotem jest działka w Rodzinnych Ogrodach Działkowych – zapraszam do kontaktu.

Leave a Reply