+48 730 - 930 - 513
·
kancelaria@kancelaria-krupinski.pl
Poniedziałek - Czwartek 10:00-18:00 / Piątek 10:00 - 16:00
·
Porady
Online
13 Lat
Doswiadczenia
Obsługujemy
na terenie całego Kraju
Zamów Poradę

Alimenty – definicja

Alimenty to zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 128 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Obciąża on krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek dostarczania środków utrzymania obejmuje również małżonka drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji.

Zakres istnienia obowiązku alimentacyjnego

Obowiązek alimentacyjny powszechnie kojarzy się jedynie z dostarczaniem środków dzieciom lub małżonkowi. W rzeczywistości jest o wiele szerszy i umożliwia uzyskanie takich środków od:

  • zstępnych (a więc od dzieci, wnuków)
  • wstępnych (rodziców, dziadków),
  • rodzeństwa
  • przysposobionego
  • przysposabiającego
  • małżonka (tak po orzeczeniu rozwodu jak i separacji).

Alimenty na rzecz dzieci

Najdalej idą jest obowiązek alimentacyjny rodziców w stosunku do ich małoletnich dzieci. Rodzice obowiązani są bowiem do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

W sytuacji, gdy dziecku uzyskuje pełnoletność rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeżeli będzie on łączył się dla nich z nadmiernym uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Kontakt

Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w podobnej sprawie zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

adwokat Marcin Krupiński

Leave a Reply